Алтернативни лекови за Tinnitus

February 11, 2015 од страна на  
Поднесе под Тинитус, Тинитус Објаснување

Голем број на природни билни и алтернативни лекови се смета дека работат и за олеснување на симптомите на тинитус. Луѓето различно реагираат на овие третмани, но некои луѓе нашле ги прави исклучително корисни. Разговарајте со вашиот лекар пред да се одлучите за овој како курс на дејствување.

А широк спектар на хербални лекови со користење на екстракти од потентен билки и хомеопатски состојки се развиени, мал примерок од нив се опишани подолу:

Популарни билни и хомеопатски лекови и алтернативни третмани вклучуваат:

  • Ginko Bilboa – Хербалниот лек Гинко Билоба е тесно поврзан со олеснување на симптомите на тинитус, иако некои научни студии укажуваат на тоа дека тоа не може да работи било подобро дека плацебо. Гинко Билоба е мисла да се подобри циркулацијата на горниот дел од телото, особено на главата и вратот и така често се пропишани за проблеми со циркулацијата. Таа работи со зголемување на протокот на крв со кислород на различни органи вклучувајќи го и мозокот. Каде Тинитус е предизвикана од проблеми со слаб проток на крв во ушите, овој лек може да биде многу корисна во обезбедување помош преку подобрување на циркулацијата на крвта.
  • Seasame – А билка смета дека се користи за ублажување на симптомите Тинитус како и заматен вид.
  • Салицилна киселина – Ова е растение контроверзно беше мислата и да предизвика и ублажување на симптомите на тинитус. Кога проголтан фабриката се смета дека се манифестира симптомите на тинитус. Меѓутоа, кога се меша во хомеопатски лекови се верува да се намали интензитетот на некои од гласни звуци поврзани со тинитус.
  • Помалата зимзелен – се користи за да се намали тинитус и Meniere болест
  • Додатоци во исхраната и витамини – Исто така, предвидени за зголемување на циркулацијата на крвта и олеснување на симптомите на тинитус.
  • Ароматерапија – масла, како што се лимон и Роуз беа пронајдени да бидат корисни во зголемувањето на циркулацијата на крвта
  • Храна и пијалок – производи кои содржат цинк во како што се спанаќ, лук, јаболков оцет се наведени како клучни извори на храна и пијалоци кои помагаат да се ублажи симптомите на тинитус

Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

Коментари