Топ Тинитус поддршка и помош групи во САД

April 21, 2015 од страна на  
Поднесе под Избрана, Тинитус, Тинитус правни лекови

Тинитус е чувство на слухот зуи, или камбани, или дури и пискава чврчорење звучи каде што не постојат. Постојат неколку причини зад причина за тоа- тоа може да се должи на прекумерни количини на ушната маст што може да доведе до инфекција на увото предизвикува состојба, или дури и како последица на силен тресок или експлозија. Постојат околу 50 милиони возрасни и деца во САД сами кои се соочуваат со овој проблем. Оваа состојба може да се влоши со текот на времето, ако не се лекува. Групи за поддршка може да се докаже да биде особено корисен во помагајќи еден договор со тинитус.

Социјални групи за поддршка
Социјалните медиуми се смета за еден од најпознатите корисни платформи за сите видови на причини, вклучувајќи и групи за поддршка. Оние кои страдаат од Тинитус се секогаш во потрага по некој кој може да им помогнат во секој случај, и она што може да биде поудобно отколку да се најде еден на платформи како што се Фејсбук? Фејсбук е платформа која се користи од страна на милиони во целиот свет и продолжува да се прошири во однос на корисници секој ден. На таква платформа, можете да најдете групи за поддршка, како што се Тинитус група за поддршка. Оваа група за поддршка е создадена од страна Вита науки, компанија со седиште во Њујорк, кој им помага да се ублажи симптомите на тинитус преку природни формули и производи.

Вие исто така може да се најдат многу групи кои поединци споделување на она што се случува преку, како и решенијата што се обиде да го третира состојба на фејсбук група TinnitusSufferers. Ако сте во потрага за другите групи за поддршка кои се во близина на свој локално соседство, можете лесно да ги најдете со помош на АТА (Американската асоцијација Tinnitus) помогне. Може да се најдат на листата на најдобрите групи за поддршка во вашата близина на веб-сајтот, АТА групи за поддршка.

Американската асоцијација Tinnitus
Американската асоцијација Tinnitus првпат беше формирана во 1971 Џек А. Вернон, човек кој страдал од самиот Тинитус и успеа успешно да се третираат. Почнал да се третираат д-р Чарлс кои се борат со истото прашање. Двете здружија силите, почнувајќи АТА, со цел наоѓање на коренот на Тинитус откривање на трајно решение за тоа.

АТА е еден од најголемите здруженија кои спроведе истражување за Тинитус засегнати поединци, заедно со наоѓање на решение за да им помогне да живеат нормален живот со совршена расправа способности. АТА спроведува бројни прибирање финансиски средства и свест програми за борба против состојбата. Во 2012, деловник, по име “Како да управуваат со Твојата Тинитус: Чекор-по-Чекор Деловник” делеа како дел од “Прогресивна Тинитус програма за управување со” со цел да им помогне на оние кои страдаат од Тинитус. Работната книга им кажува како да се идентификуваат нивното ниво на тинитус и како да се користи самиот звук да им помогне да се освежат од болка. Исто така, имаше многу радио програми и емитувањата од АТА на национално ниво. Можете да ги контактирате директно во врска со вашите грижи во АТА.

Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

Што е Tinnitus и каква помош е на располагање?

February 24, 2015 од страна на  
Поднесе под Избрана, Тинитус, Тинитус правни лекови

Tinnitus comes from the Latin word for ‘ringing’. Тоа е аудитивен состојба со која пациентот слуша звуци, како што ѕвони, зуењето, свирење, па дури и музика, која не произлегува од надворешен извор. На бучава може да бидат постојани или повремени, Таа, исто така може да се промени во висината и обемот. Види Препознавајќи Знаците и симптомите на тинитус

Лесна Тинитус влијае на околу 1 in 10 луѓе во Велика Британија во одреден момент во својот воивот (NHS избори) но за некои луѓе, приближно 1 in 200, на Тинитус е толку тешка што има огромно влијание врз секојдневно функционирање (Британската асоцијација Tinnitus). Тоа може да влијае на работата, општествениот живот, па дури и односите со другите луѓе. Види Живеејќи со последиците од Тинитус.

Tinnitus не е болест сама по себе, туку тоа е симптом предизвикани како последица на уво штета, како што преку изложување на гласна бучава, или уво инфекција на пример. Постојат бројни причини гафови за почетокот на Tinnitus. Важно е да се испитаат можните причини, како иако не се лекува, симптомите може да се ублажи со отстранување на причината за Tinnitus. Види Разбирање на причините за Tinnitus.

Тинитус е прилично заеднички проблем влијаат на децата, возрасни и особено постарите луѓе. Повеќето луѓе имаат краток период на ѕвонење или некој друг звук во ушите во одреден момент во својот живот, но генерално тоа е привремена појава. Всушност во еден експеримент спроведено во почетокот на 1950 година на тинитус најде некои интересни резултати. Експериментот се вклучени 80 луѓето со нормален слух. Откако беше ставена во звучно изолирана соба за пет минути, поголемиот дел од испитаниците се изјасниле слух тинитус тип звуци, иако никој претходно се жалеа на никакви симптоми (Глувоста истражување).

За да се утврди дали вие или некој близок да ти страда од Тинитус, важно е да те видат лекар да добие соодветна дијагноза. Види Дијагностицирање на причините за Tinnitus.

Постојат голем број на различни техники за да им помогне на луѓето со тинитус се справат со симптомите. Донесување на одлука за кој третман да се донесе е индивидуален избор, како различни решенија работат подобро на различни луѓе. Се препорачува ако страдаат од Тинитус, што ќе истражуваат спектар на опции за да се види кој најдобро одговара на вас ќе го направат вашиот симптоми повеќе податлив. Види Различни третмани за Tinnitus.

Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

Расеаност Звук и техники за справување со тинитус

February 18, 2015 од страна на  
Поднесе под Тинитус, Тинитус правни лекови

Еден од клучните начини на кои луѓето кои страдаат од Тинитус се способни да се справат со симптомите е преку забава и звук техники. Во текот на ноќта време симптомите на тинитус може да биде полошо како звуците се чини дека многу погласно, што го прави тешко ментално да се исклучи и да се релаксираат доволно да спијам. А спектар на производи и техники се достапни кои користат други звуци кои се многу повеќе подносливо да го одвлекува вниманието од Тинитус, и да ве спречи да се фокусира на симптоми кои се интензивира симптомите и понатаму. Иако звучи тинитус не исчезнува, со текот на времето мозокот станува обучени да ги игнорираат на тинитус, па тоа не е досаден.

Некои од овие производи и техники се опишани подолу::

Слушни помагала
Слушни помагала се наменети првенствено за да им помогне на луѓето со оштетен слух поврати некои или сите од нивниот слух. Тие исто така може сепак да бидат многу корисни за намалување на симптомите на тинитус, особено ако Тинитус е предизвикана од губење на слухот. Кога едно лице да ги оштети да се слушне звуци и разговори, ова може да ги влоши симптомите на тинитус.

Слушни помагала помогне да се минимизираат ефектите на Тинитус со проширување надворешни звуци го одвлекува вниманието од тинитус и може да обезбеди повеќе смирувачки тонови. Audiologist користење на најнова технологија за работа надвор од сериозноста на губење на слухот, со цел да се обиде да го точниот. Една студија објавена од страна на глувост истражување Велика Британија сугерира дека речиси 40% тинитус страдаат од анкетираните би можеле да имаат корист од правилно пропишани и се опремени слушни помагала во двете уши.

Тинитус maskers
Тинитус maskers се специјално дизајнирани за да им помогне на страдалниците се справат со симптомите на тинитус. Тие работат со производство на звуци кои се маскираат или прикривање на тинитус звуци и да се создаде смирувачки звук кој е многу повеќе подносливо. Оваа техника е особено корисно кога има многу малку од буката во позадина, па симптомите на тинитус појави интензивираат, како што доцна или ноќта или во раните утрински часови. Тинитус maskers користат терапевтски звуци ефикасно да се удави од симптомите на тинитус, овие терапевтски звуци се резултат да биде многу порелаксирано од опсегот на звуци предизвикани од Тинитус, а луѓето многу полесно да се заспие на.

Тинитус maskers биле околу синус 1970 во многу форми. Тие сега се многу различни видови на располагање од мал уред опремен го на увото што наликува на слушно помагало, па се до големи звуци систем. Ова се некои примери на видот на звукот терапии се достапни:

 • Мал уред за уво – ова создава нежни, постојан брзаат бучава во текот на денот кој маски на тинитус звуци. Мозокот почнува да го признае овој нов бучава како мирна звук што не е оттргнува.
 • Извори на извори – звуци како на пример риба тенкови, мал затворен водопади и фонтани, вентилатори или низок волумен музика може да обезбеди стабилен позадина на утеха бучава кои можат да бидат корисни во текот на ноќта или во мирна атмосфера.
 • Звук генератори – произведува постојан бучавата во позадината како бел шум или звуци од природата, како што се нежни бранови на брегот или благо ветре во шумата, кои се веднаш под звуците на вашиот тинитус. Овие уреди може да се носи како личен стерео или самостојна и може да се сврти за да можете да ги користите за да заспие на.

Ноќ време
Како што беше дискутирано, ноќно време е кога симптомите на тинитус се полоши. Покрај недостатокот на сон, и стрес предизвикани од недостаток на сон, исто така, да ги влоши симптомите на тинитус. Некои тинитус maskers поради тоа специјално дизајниран за спиење како што следува:

 • Тинитус маскирање перници – тие во суштина имаат звучници вградени во перницата, кои емитуваат релаксирачки, смирувачки звуци. Тие ја имаат предноста на не вознемирувачки партнери.
 • Ноќен звучи системи – ова емитира различни природни звуци, како што се звуци на океанот или врнежи.
 • Аудио книги и музика – на вистинскиот вид на аудио книги и музика може да им помогне на некои Тинитус страдаат, со фокусирање на мозокот

Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

Самопомош и техники за Tinnitus

February 16, 2015 од страна на  
Поднесе под Тинитус, Тинитус правни лекови

Постојат голем број на работи што можете да направите за да им помогне на управување и намалување на симптомите на тинитус:

Вежба – се редовни вежби. Вежба на многу добри за подобрување на протокот на крв. Зголемување на протокот на крв во ушите може да се намали симптомите на тинитус.

Релаксација – толку важна како и редовно вежбање е преземање на време да се релаксира. Олеснувањето вежби како што се јога, Таи Чи и медитација работа особено добро.

Прилагодете го нивото на бучавата – задржи на ниско ниво на бучавата во позадината како отворен прозорец или напуштање на радио. Избегне прекумерна бучава што го прави тинитус полошо, го користите уво приклучоци за пример, ако сте во бучно опкружување или прави нешто како што косење на тревникот.

Развијат добри навики за спиење – Алтер дневна рутина да се обезбеди да добие доволно спиење. Бидете сигурни дека вашата спална соба е темна и мирни и дека ќе одам во кревет опуштено и уморна.

Подобрување на вашата исхрана – Намалување на шеќер и масти во вашата исхрана со помош на симптомите на тинитус. Се препорачува да јадете многу овошје и зеленчук и високо протеинска храна како риба и пилешко месо.

Витамини и минерали – голем број на витамини (А, Б, Ц и Е), цинк, лук, Кафеави поморските алги и морски зеленчук се исто така резултат да биде многу корисен во намалувањето на ефектите од Тинитус.

Избегнувајте кофеин и пушењето – и кофеин и пушењето се најде да ги влоши симптомите на тинитус, намалување на внесот на овие би можело значително да се намали симптомите.

Преглед лекови – ако земате лекови за друга состојба, можно е дека тоа може да се прави симптомите на тинитус полошо. Зборувајте со вашиот доктор за врската помеѓу вашиот лек и тинитус, тоа може да биде дека вие и вашиот општ лекар треба да се разгледа алтернативни лекови.

Намалете го нивото на стрес и анксиозност – стресот и анксиозноста, најверојатно, да се направи на симптомите на тинитус работа. Важно е да се намали нивото на стрес и анксиозност, медитација техники или советување може да ви помогне со тоа.

Поврзување со други Тинитус страдаат – групи за самопомош се достапни во многу заедници и онлајн групи за поддршка се многу корисен начин за споделување на информации и справување техники. Групи за самопомош промовира чувство на надеж и контрола и да престане чувство дека некои страдаат од искуство дека тие се сами во својата состојба.

Истражувања – различни техники и начини на справување со тинитус работи најдобро за различни луѓе. Истражување на различни производи, терапии, техники и средства на располагање за лекување на симптомите на тинитус и да откриеме што работи најдобро за вас.

Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

Терапии за да помогнат со тинитус

February 13, 2015 од страна на  
Поднесе под Избрана, Тинитус, Тинитус Објаснување

Голем број на различни видови на терапии се достапни за справување со симптомите на тинитус. Избор на вистинскиот за вас е важно. Еве некои клучни примери на типови на терапии се достапни:

 • Тинитус ре-обука терапија – Тинитус-преквалификација терапија е терапевтски пристап кој ефикасно retrains начинот на кој вашиот мозок реагира на тинитус. Оваа работи со пренасочување на вниманието на мозоци од тинитус сигнал, на пациентот станува навикнуваат на звуците на Тинитус и постепено започнува во можност да се вклучите нив и надвор. Тинитус ре-обука комбинира периоди на слушање на ниско ниво на специјално создадени звуци со советување. Советувањето има за цел да ја зголеми својата свест и разбирање на тинитус и да ви помогне да се справи со негативни чувства кои се поврзани со неа. Со текот на времето, преку habituation и советување, својата свест на различни звуци се намалува, а вие само ќе забележите кога ќе посебно ќе се фокусира на тоа вашиот тинитус. Тинитус преквалификација може да потрае неколку месеци или дури години.
 • Когнитивна бихевиористичка терапија (КБТ) – КБТ е комбинација на двете когнитивната терапија (со кои суштински се испитува несакани мисли, ставови, и верувања) и бихејвиорална терапија која се фокусира врз вашето однесување како одговор на оние мисли. КБТ се базира на идејата дека вашите мисли влијаат на начинот на кој се однесуваме и затоа работи со наставата справување техники за справување со сите негативни чувства. Преку релаксација и когнитивни реструктуирање на мисли, КБТ може да го промени начинот на кој мислат и чувствуваат за вашиот тинитус која може да се претвори помош за ублажување на симптомите.
 • Комплементарна терапија – Комплементарни терапии кои се промовира релаксација и чувство на благосостојба може да биде корисно во ослободување на непријатност и стрес, кој може да предизвика тинитус. Терапии вклучуваат јога, медитација, Рефлексологијата, акупунктура и масажа. Прашајте го вашиот лекар за совет во врска со овие терапии. Тој или таа може да биде во можност да препорача квалификувано лице.
 • Хипнозата – Хипнозата хипнотерапија и се смета од многу да биде многу ефективен третман за ублажување на симптомите на тинитус – особено ако стрес е влошување на симптомите. Ова работи се обидуваат да се отстрани емоционална реакција на Тинитус звуци и направи лицето да се чувствува опуштено наместо со што се намалува стрес ефект што го има пропратен ефект на намалување на симптомите на тинитус. Ова може да се практикува и дома со користење снимениот материјал.
 • Техники за релаксација – дишењето и мускулна релаксација техники, како што се оние што се предава на Тинитус Клиниката се резултат да биде многу корисна за тинитус страдаат.
 • Советување – Живеејќи со тинитус може да биде фрустрирачки и вознемирувачки за некои луѓе. Дел од проблемот е перципираниот недостаток на контрола на лице се чувствува, тие имаат повеќе симптоми. Имајќи поголемо разбирање за тинитус и да биде во можност да зборуваат за тоа им помага на луѓето да управуваат со нивните симптоми. Места како Тинитус Клиниката обезбедуваат информации и совети за причините и третмани за Tinnitus. Тие, исто така, вклучуваат советување на однесувањето стратегии за управување и справување со вашите емоции, како и практични совети за исхрана и вежбање.
 • Спиј советување / Спиј терапија – Како тинитус станува позначајно во мирна атмосфера, тоа може да влијае на вашата спиење. Ова може да биде преку било што спречува да заспијам на прво место, или постојано ви буди. Ако сте загрижени за вашата тинитус, ова може да се направи симптоми полошо како модел на негативни мисли и подигнување на нивото на стрес може да се направи тинитус чини позначајно и нападни. Спиј терапија вклучува одраз на вашите верувања за спиење и оценување на овие негативни автоматски мисли за спиење и тинитус. Процесот на советување има за цел да се променат ставовите на тинитус, и на крајот се подобри вашиот квалитетот на сонот.
 • Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

  Алтернативни лекови за Tinnitus

  February 11, 2015 од страна на  
  Поднесе под Тинитус, Тинитус Објаснување

  Голем број на природни билни и алтернативни лекови се смета дека работат и за олеснување на симптомите на тинитус. Луѓето различно реагираат на овие третмани, но некои луѓе нашле ги прави исклучително корисни. Разговарајте со вашиот лекар пред да се одлучите за овој како курс на дејствување.

  А широк спектар на хербални лекови со користење на екстракти од потентен билки и хомеопатски состојки се развиени, мал примерок од нив се опишани подолу:

  Популарни билни и хомеопатски лекови и алтернативни третмани вклучуваат:

  • Ginko Bilboa – Хербалниот лек Гинко Билоба е тесно поврзан со олеснување на симптомите на тинитус, иако некои научни студии укажуваат на тоа дека тоа не може да работи било подобро дека плацебо. Гинко Билоба е мисла да се подобри циркулацијата на горниот дел од телото, особено на главата и вратот и така често се пропишани за проблеми со циркулацијата. Таа работи со зголемување на протокот на крв со кислород на различни органи вклучувајќи го и мозокот. Каде Тинитус е предизвикана од проблеми со слаб проток на крв во ушите, овој лек може да биде многу корисна во обезбедување помош преку подобрување на циркулацијата на крвта.
  • Seasame – А билка смета дека се користи за ублажување на симптомите Тинитус како и заматен вид.
  • Салицилна киселина – Ова е растение контроверзно беше мислата и да предизвика и ублажување на симптомите на тинитус. Кога проголтан фабриката се смета дека се манифестира симптомите на тинитус. Меѓутоа, кога се меша во хомеопатски лекови се верува да се намали интензитетот на некои од гласни звуци поврзани со тинитус.
  • Помалата зимзелен – се користи за да се намали тинитус и Meniere болест
  • Додатоци во исхраната и витамини – Исто така, предвидени за зголемување на циркулацијата на крвта и олеснување на симптомите на тинитус.
  • Ароматерапија – масла, како што се лимон и Роуз беа пронајдени да бидат корисни во зголемувањето на циркулацијата на крвта
  • Храна и пијалок – производи кои содржат цинк во како што се спанаќ, лук, јаболков оцет се наведени како клучни извори на храна и пијалоци кои помагаат да се ублажи симптомите на тинитус

  Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

  Лекување на основната причина за Tinnitus

  February 5, 2015 од страна на  
  Поднесе под Тинитус, Тинитус правни лекови

  Постојат повеќе препорачува начини на управување со симптомите на тинитус. Меѓутоа, како Тинитус е состојба предизвикана од нешто друго, наместо нарушување во себе, ова поглавје се осврнува на лекување на основната причина за Tinnitus.

  Тинитус предизвикани од зголемување на ушната маст може да се олесни преку употреба на eardrops или уво за наводнување. Уво наводнување вклучува користење на проток на вода под притисок да се отстрани ушната маст.

  Протегаат да се слушне прави симптомите на тинитус полошо, Затоа лекување губење на слухот, преку поставување на слушно помагало на пример не само што ќе ви помогне да се слушне подобро, но, исто така, треба да се намали симптомите на тинитус.

  Хирургија – повеќето луѓе не ќе треба операција за лекување на тинитус. Меѓутоа, Ако тинитус е предизвикан од физички проблем, на пример, тумор во близина на Вашето уво, вашиот хирург може Препорачуваме вадењето на тумор отстранети.

  Лекари може да биде во можност да препише лекови за лекување на основната причина за тинитус, на пример антибиотици може да се пропишани за уво инфекција.

  Лекувањето на фактори како што се вознемиреност и депресија која влоши симптомите на тинитус може да помогне во олеснување на вашата состојба.

  Високиот крвен притисок може да се управува со промени во исхраната и лекови.

  Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

  Различни третмани за Tinnitus

  February 1, 2015 од страна на  
  Поднесе под Тинитус, Тинитус правни лекови

  Во зависност од причината за Tinnitus, третмани може да се разликуваат. Што работи за некој друг не може да работи за вас, така што мојата потреба да се обиде голем број на работи додека не го најдете нешто што ви одговара како поединец.

  Главни видови на третмани се:

  • Лекување на основната причина за Tinnitus
  • Алтернативни лекови – голем број на хербални лекови се на располагање за да се олесни симптомите
  • Терапии – постојат голем број на различни видови на терапии на располагање, кои многу луѓе најдете многу корисни во управувањето со симптомите на тинитус
  • Самопомош – совети и техники за управување со симптомите на тинитус
  • Расеаност и звук техники – постојат цела низа на техники и производи кои се достапни за да го замени Тинитус звуци со алтернативен, повеќе податлив звук
  • Електрични и магнетна стимулација – овие се во многу рана фаза на развој. Целта е да се примени на електрична енергија или магнетна стимулација на деловите на мозокот кои предизвикуваат мозокот да се замениш жици. И покрај тоа што се користи за лекување на депресија, Во моментов на примената на тинитус е само во експериментална фаза. Повеќе истражувања се врши за да се утврди каде точно да аплицираат за поттикнување и за колку време.
  • Тинитус Чудо – сеопфатен пристап кон управувањето со тинитус

  За ефикасно управување со симптомите на тинитус, земање на повеќе холистички пристап со користење на комбинација на неколку од горенаведените може да се бара. Разни алтернативни лекови и звуци терапии може да биде исклучително корисно во ублажување на симптомите на тинитус, но ова може да биде дури и поефикасна преку некои од предлозите за самопомош. Тинитус чудо лек прифаќа како холистички пристап дизајниран да работи за индивидуални.

  Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

  Дијагностицирање на причините за Tinnitus

  January 26, 2015 од страна на  
  Поднесе под Тинитус, Тинитус Објаснување

  Како се дијагностицира Тинитус? Ако се сомневате дека може да има Тинитус важно е да се добие соодветна дијагноза. Во одреден момент во својот живот, повеќето луѓе се доживее некои кратки симптомите на тинитус. Меѓутоа, препорачливо е да книга и состанок со вашиот лекар ако:

  • На симптомите на тинитус трае подолго од една недела
  • Тинитус е негативно влијае на вашиот живот
  • Звукот се погласни

  Вашиот доктор ќе Ве праша за симптомите и медицинската историја и ќе сакате да го испитате. Може да се упати на специјалист, како што се ЕНТ консултант или audiologist во кој случај, најверојатно, ќе имаат голем број на тестови за да се потврди дали имате тинитус. Овие можат да вклучуваат:

  1. Слух тестови – постојат голем број на различни видови на располагање и тие се разликуваат за возрасни и деца. Луѓето обично имаат серија на слух тестови
  2. Уво х-зраци за да се утврди на постои било каква штета на увото коски
  3. Тестовите на крвта за да се провери за инфекции и крвни нарушувања
  4. Скенирање на мозокот за да се открие какви било потенцијални тумори или оштетување на нервот на ушите

  Постојат голем број на начини да се утврди дали едно лице има Тинитус. Луѓето обично се подложи на низа на слухот тестови:

  Некои од видовите на прашања кои се вклучени во расправата тестови вклучуваат:

  • Кои уво е вклучен – право, лево или двете?
  • Дали на бучава е постојана или повремена?
  • Дали е поизразена во одредени периоди од денот?
  • Опис на звукот
  • Дали симптомите се чини дека се влошува со ништо?
  • Дали тинитус влијае на вашата способност да спијам? Работа? Концентрирајте?
  • Како досадни е тоа?

  Се проценува дека приближно 90 проценти од луѓето со тинитус имаат одреден степен на губење на слухот. Затоа, слух тестови се од суштинско значење пред да може да се утврди соодветна дијагноза на тинитус. Тоа е од суштинско значење за да се добие дијагноза на тинитус пред да се одлучите на кој било од третманите.

  Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

  Тинитус и работата на уво

  January 20, 2015 од страна на  
  Поднесе под Тинитус, Тинитус правни лекови

  За да се разбере повеќе за она што се случува да се уво кога симптомите на тинитус се присутни, тоа е корисно да се разбере како на уво себе е структурирана и како таа работи.

  Увото дела од звуците кои патуваат од надворешното уво минува низ средното уво и понатаму до внатрешното уво. Внатрешното уво содржи кохлеата и аудитивни нерв. Кохлеата е спирална цевка која наликува на школка на полжав и содржи голем број чувствителни клетките на косата, кои емитуваат звуци на мозокот преку аудитивни нерв.

  Ако кохлеата станува оштетен на било кој начин, преку повреда на пример, и тоа не може да го стори оваа работа ефикасно. Деловите на кохлеата кои се уште работат ќе продолжи да испрати пораки до мозокот, и мозокот ќе се обиде да надомести за неисправни делови кои недостасуваат повеќе од игра работните делови. Ова има ефект на создавање на внатрешниот звук познат како Тинитус.

  Еден од клучните фактори поврзани со развојот на Тинитус симптоми изложеност на гласна бучава, особено во текот на долги периоди на време. Редовно ќе ноќни клубови, работат во бучни околини па дури и членовите на вооружените сили доживува силен оган пиштол ги имаат сите се поврзани со предизвикување Тинитус. Увото може да се слушне голем опсег на звуци од 30 децибели (ниска бучавата во позадината или шепот), до над 100 децибели во бучно клуб или бар. Изложеност на гласна бучава може да предизвика симптоми на тинитус да дојде на многу одеднаш во некои случаи.

  Модерната ден употреба на уреди како што се iPods местото каде што увото телефон е место право во внатрешноста на увото е, исто така, доведува до зголемување на бројот на лица кои се соочуваат со губење на слухот на помала возраст, која исто така е фактор во предизвикувањето на Tinnitus. Постојана гласна бучава се смета да предизвика оштетување на клетките на косата во уво може да доведе до мали промени на електрични сигнали кои се помине до аудитивни нервите во мозокот.

  Поновите истражувања покажуваат дека Тинитус е проблем со мозокот во потрага по надворешен звук кој повеќе не може да се чуе јасно како резултат на возраст поврзани со губење на слухот или гласни изложеноста на бучава. Наместо мозокот се обидува да се компензира со пополнување на празниот простор со шум. Навистина истражување во Америка за животни покажале дека отсекување на аудитивни нерв ДОС не престанат симптомите на тинитус.

  Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

  Next Page »

  Коментари