Терапии за да помогнат со тинитус

February 13, 2015 од страна на  
Поднесе под Избрана, Тинитус, Тинитус Објаснување

Голем број на различни видови на терапии се достапни за справување со симптомите на тинитус. Избор на вистинскиот за вас е важно. Еве некои клучни примери на типови на терапии се достапни:

 • Тинитус ре-обука терапија – Тинитус-преквалификација терапија е терапевтски пристап кој ефикасно retrains начинот на кој вашиот мозок реагира на тинитус. Оваа работи со пренасочување на вниманието на мозоци од тинитус сигнал, на пациентот станува навикнуваат на звуците на Тинитус и постепено започнува во можност да се вклучите нив и надвор. Тинитус ре-обука комбинира периоди на слушање на ниско ниво на специјално создадени звуци со советување. Советувањето има за цел да ја зголеми својата свест и разбирање на тинитус и да ви помогне да се справи со негативни чувства кои се поврзани со неа. Со текот на времето, преку habituation и советување, својата свест на различни звуци се намалува, а вие само ќе забележите кога ќе посебно ќе се фокусира на тоа вашиот тинитус. Тинитус преквалификација може да потрае неколку месеци или дури години.
 • Когнитивна бихевиористичка терапија (КБТ) – КБТ е комбинација на двете когнитивната терапија (со кои суштински се испитува несакани мисли, ставови, и верувања) и бихејвиорална терапија која се фокусира врз вашето однесување како одговор на оние мисли. КБТ се базира на идејата дека вашите мисли влијаат на начинот на кој се однесуваме и затоа работи со наставата справување техники за справување со сите негативни чувства. Преку релаксација и когнитивни реструктуирање на мисли, КБТ може да го промени начинот на кој мислат и чувствуваат за вашиот тинитус која може да се претвори помош за ублажување на симптомите.
 • Комплементарна терапија – Комплементарни терапии кои се промовира релаксација и чувство на благосостојба може да биде корисно во ослободување на непријатност и стрес, кој може да предизвика тинитус. Терапии вклучуваат јога, медитација, Рефлексологијата, акупунктура и масажа. Прашајте го вашиот лекар за совет во врска со овие терапии. Тој или таа може да биде во можност да препорача квалификувано лице.
 • Хипнозата – Хипнозата хипнотерапија и се смета од многу да биде многу ефективен третман за ублажување на симптомите на тинитус – особено ако стрес е влошување на симптомите. Ова работи се обидуваат да се отстрани емоционална реакција на Тинитус звуци и направи лицето да се чувствува опуштено наместо со што се намалува стрес ефект што го има пропратен ефект на намалување на симптомите на тинитус. Ова може да се практикува и дома со користење снимениот материјал.
 • Техники за релаксација – дишењето и мускулна релаксација техники, како што се оние што се предава на Тинитус Клиниката се резултат да биде многу корисна за тинитус страдаат.
 • Советување – Живеејќи со тинитус може да биде фрустрирачки и вознемирувачки за некои луѓе. Дел од проблемот е перципираниот недостаток на контрола на лице се чувствува, тие имаат повеќе симптоми. Имајќи поголемо разбирање за тинитус и да биде во можност да зборуваат за тоа им помага на луѓето да управуваат со нивните симптоми. Места како Тинитус Клиниката обезбедуваат информации и совети за причините и третмани за Tinnitus. Тие, исто така, вклучуваат советување на однесувањето стратегии за управување и справување со вашите емоции, како и практични совети за исхрана и вежбање.
 • Спиј советување / Спиј терапија – Како тинитус станува позначајно во мирна атмосфера, тоа може да влијае на вашата спиење. Ова може да биде преку било што спречува да заспијам на прво место, или постојано ви буди. Ако сте загрижени за вашата тинитус, ова може да се направи симптоми полошо како модел на негативни мисли и подигнување на нивото на стрес може да се направи тинитус чини позначајно и нападни. Спиј терапија вклучува одраз на вашите верувања за спиење и оценување на овие негативни автоматски мисли за спиење и тинитус. Процесот на советување има за цел да се променат ставовите на тинитус, и на крајот се подобри вашиот квалитетот на сонот.
 • Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

  Алтернативни лекови за Tinnitus

  February 11, 2015 од страна на  
  Поднесе под Тинитус, Тинитус Објаснување

  Голем број на природни билни и алтернативни лекови се смета дека работат и за олеснување на симптомите на тинитус. Луѓето различно реагираат на овие третмани, но некои луѓе нашле ги прави исклучително корисни. Разговарајте со вашиот лекар пред да се одлучите за овој како курс на дејствување.

  А широк спектар на хербални лекови со користење на екстракти од потентен билки и хомеопатски состојки се развиени, мал примерок од нив се опишани подолу:

  Популарни билни и хомеопатски лекови и алтернативни третмани вклучуваат:

  • Ginko Bilboa – Хербалниот лек Гинко Билоба е тесно поврзан со олеснување на симптомите на тинитус, иако некои научни студии укажуваат на тоа дека тоа не може да работи било подобро дека плацебо. Гинко Билоба е мисла да се подобри циркулацијата на горниот дел од телото, особено на главата и вратот и така често се пропишани за проблеми со циркулацијата. Таа работи со зголемување на протокот на крв со кислород на различни органи вклучувајќи го и мозокот. Каде Тинитус е предизвикана од проблеми со слаб проток на крв во ушите, овој лек може да биде многу корисна во обезбедување помош преку подобрување на циркулацијата на крвта.
  • Seasame – А билка смета дека се користи за ублажување на симптомите Тинитус како и заматен вид.
  • Салицилна киселина – Ова е растение контроверзно беше мислата и да предизвика и ублажување на симптомите на тинитус. Кога проголтан фабриката се смета дека се манифестира симптомите на тинитус. Меѓутоа, кога се меша во хомеопатски лекови се верува да се намали интензитетот на некои од гласни звуци поврзани со тинитус.
  • Помалата зимзелен – се користи за да се намали тинитус и Meniere болест
  • Додатоци во исхраната и витамини – Исто така, предвидени за зголемување на циркулацијата на крвта и олеснување на симптомите на тинитус.
  • Ароматерапија – масла, како што се лимон и Роуз беа пронајдени да бидат корисни во зголемувањето на циркулацијата на крвта
  • Храна и пијалок – производи кои содржат цинк во како што се спанаќ, лук, јаболков оцет се наведени како клучни извори на храна и пијалоци кои помагаат да се ублажи симптомите на тинитус

  Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

  Дијагностицирање на причините за Tinnitus

  January 26, 2015 од страна на  
  Поднесе под Тинитус, Тинитус Објаснување

  Како се дијагностицира Тинитус? Ако се сомневате дека може да има Тинитус важно е да се добие соодветна дијагноза. Во одреден момент во својот живот, повеќето луѓе се доживее некои кратки симптомите на тинитус. Меѓутоа, препорачливо е да книга и состанок со вашиот лекар ако:

  • На симптомите на тинитус трае подолго од една недела
  • Тинитус е негативно влијае на вашиот живот
  • Звукот се погласни

  Вашиот доктор ќе Ве праша за симптомите и медицинската историја и ќе сакате да го испитате. Може да се упати на специјалист, како што се ЕНТ консултант или audiologist во кој случај, најверојатно, ќе имаат голем број на тестови за да се потврди дали имате тинитус. Овие можат да вклучуваат:

  1. Слух тестови – постојат голем број на различни видови на располагање и тие се разликуваат за возрасни и деца. Луѓето обично имаат серија на слух тестови
  2. Уво х-зраци за да се утврди на постои било каква штета на увото коски
  3. Тестовите на крвта за да се провери за инфекции и крвни нарушувања
  4. Скенирање на мозокот за да се открие какви било потенцијални тумори или оштетување на нервот на ушите

  Постојат голем број на начини да се утврди дали едно лице има Тинитус. Луѓето обично се подложи на низа на слухот тестови:

  Некои од видовите на прашања кои се вклучени во расправата тестови вклучуваат:

  • Кои уво е вклучен – право, лево или двете?
  • Дали на бучава е постојана или повремена?
  • Дали е поизразена во одредени периоди од денот?
  • Опис на звукот
  • Дали симптомите се чини дека се влошува со ништо?
  • Дали тинитус влијае на вашата способност да спијам? Работа? Концентрирајте?
  • Како досадни е тоа?

  Се проценува дека приближно 90 проценти од луѓето со тинитус имаат одреден степен на губење на слухот. Затоа, слух тестови се од суштинско значење пред да може да се утврди соодветна дијагноза на тинитус. Тоа е од суштинско значење за да се добие дијагноза на тинитус пред да се одлучите на кој било од третманите.

  Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

  Разбирање на причините за Tinnitus

  January 18, 2015 од страна на  
  Поднесе под Тинитус, Тинитус Објаснување

  Постојат бројни причини за Tinnitus, Тинитус сама по себе не е болест, туку е показател дека има проблем со аудитивни систем. Важно е да се разбере она што би можело да предизвика Тинитус да биде во можност за лекување на симптомите на најдобар можен начин. Во многу случаи,, лекување на основната причина за Тинитус ќе има ефект на отстранување на симптомите.

  Значи она што не предизвика Тинитус? Наведени подолу, се главните фактори за појава на тинитус:

  • Изложеност на врева – на пример работат во гласна бучава животната средина или редовно слушање гласна музика е резултат да биде главната причина за тинитус
  • Протокот на крв – На изградбата на масни наслаги во артериите може да предизвика артериските ѕидови за да насочите што го прави потешко да тече крв и како последица на тоа станува погласна.
  • Развивање на уво инфекција
  • Оштетување на уво како што се перфорирани уво тапан може да те направи повеќе свесни за внатрешни звуци
  • Акустична оштетување на нервите најчесто како резултат на шишенце инфекција
  • Изгради на импактирани уво восок кој го блокира ушниот канал може да доведе до привремена форма на Tinnitus
  • Алергии
  • Се соочува со повреда на главата или вратот
  • Несакани ефекти на лекови како што се антибиотици, диуретици, антидепресиви и лекови за лекување на рак
  • При внесување на премногу аспирин
  • Губење на слухот – Тинитус е често резултат на губење на слухот, особено возраст поврзани со губење на слухот како на аудитивни систем се смета да се започне влошување на околу возраст 60
  • Meniere болест – болест на внатрешното уво предизвикана од нерамнотежа на внатрешниот притисок уво течност
  • Paget-ова болест – нормалниот циклус на коскената обновување и поправка е нарушена
  • Мигрена главоболки
  • Тумори
  • Акустичен невром – не канцероген израсток што влијае на слухот нерв во средното уво
  • Отосклероза – ова е абнормален раст на коските во средното уво
  • Синузитис – интерконекција на уво, нос и грло значи дека синузитис може да доведе до симптоми на тинитус поради изгради на притисок
  • Настинката може предизвикува привремена симптомите на тинитус

  Голем број на основните медицински состојби, исто така, може да предизвика Тинитус како што се;

  • Епилепсија
  • Високиот крвен притисок (хипертензија) и стеснување на артериите (атеросклероза)
  • Дијабетес и проблеми со тироидната жлезда
  • Анемија – ова е предизвикано од намалувањето на бројот на крвните клетки во телото. Потенка крв може да тече низ телото со побрза стапка отколку нормално што може да произведе звук
  • Васкуларни проблеми (циркулаторниот нарушувања)
  • Срцеви заболувања

  Исто така, постојат голем број на фактори на ризик кои може да го поттикне почетокот на Тинитус или влоши постоечката состојба, како што се:

  • Висока доза на кофеин
  • Прекумерна пушењето
  • Дрога и алкохол злоупотреба
  • Замор
  • Депресијата
  • Стресот и анксиозноста
  • Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

   Препознавајќи Знаците и симптомите на тинитус

   January 9, 2015 од страна на  
   Поднесе под Тинитус, Тинитус Објаснување

   Па што значи тоа ако вие или некој што го знаете има Тинитус? Луѓето кои страдаат од Тинитус слушнете внатрешниот звук во една или двете од нивните уши или во нивната глава. Звукот не е последица на нешто во надворешниот свет.

   Општи типови на тинитус се високи стан звуци, или ниска фреквенција звуци. Звуците дека луѓето кои имаат тинитус искуство се опишани како:

   • Тонови
   • Подсвиркване
   • Зуењето
   • Магла
   • Whoosing / брзаат
   • Кликнувањето
   • Громогласен
   • Пеејќи / мрморење
   • Татнеж
   • Зуеја

   Некои луѓе дури и да има аудитивни халуцинации од слушање музика игра. Оваа тенденција да биде почеста кај луѓето кои имале тинитус за долго време и се губење на слухот, или луѓе кои имаат зголемена чувствителност на звук познат како hyeracusis.

   Има 3 различни видови на Tinnitus:

   1. Субјективен тинитус – ова е најчестиот вид каде звуци може само да се слушне од страна на лице кое има Тинитус
   2. Цел Tinnitus – ова е физичкиот проблем на уво како што се стеснување на крвните садови. Овој тип на тинитус е многу поретки и може да се слушне од страна на лекар со стетоскоп
   3. Ударен Тинитус – ова е дефинирано од страна на ритамот на бучава која удира во времето на лицата срцето. Тоа е обично поврзани на некој начин да се промени во протокот на крв во ушите.

   Степенот до кој Тинитус влијае на лице варира во голема мера. За некои луѓе тоа е благо иритирачки бучавата во позадината, кои обично може да се игнорира. На другиот крај на спектарот, на бучава може да биде неподнослива и го прават тоа многу тешко за лицето да се размислува за нешто друго,.

   На симптомите на тинитус варираат не само меѓу луѓето, но исто така може да се разликуваат за едно лице во различни времиња. На пример, симптомите на тинитус се обично повеќе се забележува во текот на ноќта времето кога бучавата во позадината е пониска, а лицето се обидува да се опуштите и да заспие. Тинитус, исто така, може да се разликуваат во однос на видот на бучава лицата слуша, обемот и теренот. Ова може да биде засегната од тоа дали ќе се стои, седење или лежење.

   Тинитус тенденција да се направи повеќе луѓе се чувствителни на звуци. Луѓето со хиперакузија често се најде на телевизија се чини дека е премногу гласна иако за сите други се чини нормално.

   Ви благодариме за читање на овој член, овој веб-сајт поддржува производ наречен Тинитус Чудо која има Друга голема информации за помош за тинитус и да дознаете повеќе кликнете тука: Тинитус Чудо

  Коментари